Domů » Servis a služby » Často kladené otázky
Je možné meniť okná v zime?
Vymeniť staré okna za nové nie je problém, aj keď sú teploty pod bodom mrazu. Vieme totiž, že medzi demontážou starého okna a montážou toho nového uplynie len niekoľko desiatok minút. Za túto chvíľu nedôjde k prechladnutiu stien a tak sa teplota v miestnosti po inštalácii rýchlo vráti k normálu. Kvety alebo domácich miláčikov, ktorí by nemuseli dobre znášať chlad, nie je problém premiestniť v rámci bytu.
Taktiež nemajte obavy z kvality použitých materiálov. V tomto období sa bežne používajú hmoty (malty, montážne peny), ktoré sú určené až do -10 stupňov Celzia.
Rosí sa nám sklo na plastovom okne. Je to možné reklamovať?
Počiatkom 90. rokov vzniklo na Slovensku a v Českej Republike veľké množstvo firiem, ktoré sa zaoberali výrobu okien a dverí. V tejto dobe spoločnosti prevzali už známe technológie výroby otvorových výplní na báze drevených, hliníkových či plastových rámov vybavených izolačným zasklením a celoobvodovým kovaním. Počet otvorových výplní, ktoré tieto spoločnosti ponúkajú rok od roku rastie. Rastie ale i počet reklamácií, ktoré majú často pôvod v skutočnosti, že sa jedná o výrobky na našom trhu nové, s kvalitatívne odlišnými vlastnosťami, s ktorými zákazníci nemajú ešte dlhodobé skúsenosti.
Častým dôvodom reklamácií je problém zrážania vody na skle (rosenie). Príčina problému ale nie je vždy na strane výrobcu, ktorý následne odmietne reklamáciu uznať.
Málokto si pri tejto príležitosti uvedomí, koľko zdrojov vodných par sa v bežných domácnostiach objavuje. Medzi hlavné patrí predovšetkým varenie. Ak odsávač pary nefunguje dostatočne, je koncentrácia pary enormná. Taktiež ľudské dýchanie ovplyvňuje množstvo vodnej pary vo vzduchu. U novostavieb je potrebné počítať s tým, že steny samotné schnú niekoľko rokov a preto sa musí dbať na správne kúrenie a vetranie nového objektu.
Pred reklamáciou z dôvodu rosenia okien by sme si mali zistiť, kde sa zrazená voda na okne vyskytuje. Okno je možné reklamovať u výrobcu v prípade, ak sa nachádza orosenie v medzisklennom priestore izolačného dvojskla. Najčastejšou príčinou tohto javu býva nedokonalosť hermetického uzavretia medzisklenného priestoru, ktorý je obyčajne naplnený suchým vzduchom, eventuálne argónom alebo hexafluoridim síry. Do medzisklenného priestoru sa tak dostane vzduch z vonkajšieho prostredia, ktorý obsahuje množstvo vodných par a tie následne za príhodných podmienok kondenzujú na vnútorných stranách jednotlivých tabúľ skla. Pokiaľ zistíme túto skutočnosť, sme oprávnení sa obrátiť na výrobcu okien a žiadať o nápravu. Výrobca následne dodá nové dvojsklo a jeho servisný technik ho na mieste vymení. Celý proces presklenia trvá len niekoľko minút.
Iná situácia je, keď sa zráža voda na vonkajšej strane vnútorného skla, tzn. v interiéri. Čo sa v skutočnosti deje? Vzduch v uzavretej miestnosti sa obohacuje vodnými parami z bežnej ľudskej činnosti. Prírastok vodnej pary sa tak zráža na najchladnejších plochách v miestnosti a tým je okolie okenných rámov. Dochádza ku kondenzácii a vlhkosť steká na parapet. K tomuto javu obyčajne dochádza vo vlhkých miestnostiach s nedostatočným vykurovaním (kúpeľňa, WC) alebo v miestnostiach s nadmernou koncentráciu vodnej pary (kuchyňa) alebo i v pomerne suchých miestnostiach pri silných mrazoch.
Ak je zdroj tepla umiestnený pod oknom, potom je studený vzduch ktorý sa hromadí pri podlahe, nasávaný rebrovým radiátorom a zohriaty stúpa hore po tabule skla v okne, pričom sa ohrieva. Dochádza tak ku zvýšeniu teploty povrchu skla a tým sa kondenzácia obmedzuje. Teplý vzduch vystúpa až ku stropu miestnosti a postupne sa ochladzuje, klesá a znovu ho nasaje radiátor. Tomuto kolobehu sa hovorí gravitačné (termosifinové) prúdenie. Akonáhle nie je zdroj tepla umiestnený pod oknom ale napríklad u protiľahlej steny, dochádza k tomu, že vystúpaný ohriaty vzduch sa počas prúdenia v miestnosti ochladí, tým pádom sa povrch tabule skla dostatočne neohreje, teplota skla sa priblíži k rosnému bodu a vodná para zo vzduchu sa skondenzuje. Obdobné problémy môžu nastať aj pri nedostatočnom výkone podlahového kúrenia.
V súčasnej dobe sú novostavby i rekonštruované objekty vybavované okennými prvkami s vysokou tesnosťou, takže vzduchová výmena medzi vnútorným a vonkajším prostredím je takmer nulová. Vlhkosť z múrov sýti vzduch v nedostatočne vetraných alebo vykurovaných miestnostiach a zráža sa na najchladnejších plochách, napr. práve na okne. Prevencia voči tomuto javu je dobré vykurovanie miestností v kombinácii s dôsledným vetraním. Vykurovanie samo o sebe nestačí, pretože vetraním sa vlhký vzduch v interiéri nahradí suchším vzduchom z vonku.
Kvalita zasklenia je definovaná veličinou zvanou koeficient prestupu tepla Ug W/m2K. Dá sa povedať, že čím je nižšia hodnota K, tým lepšie je z hľadiska prestupu tepla zasklenie. Zníženie tepelných strát sa prejavuje taktiež vyššou povrchovou teplotou zasklenia, čo má za následok aj nižšiu náchylnosť ku kondenzácii vody na povrchu skla.
Okna na severnej, severovýchodnej a severozápadnej strane sa rosia častejšie než okná na juhu, juhozápade a juhovýchode. Aj v mrazivých dňoch slnečné žiarenie zvyšuje povrchovú teplotu skla a tým odďaľuje možnosť’t kondenzácie. oná, ktoré sú celý deň v tieni, majú nižšiu teplotu a sú teda pre kondenzáciu priaznivejšie.
Veľmi dobrou pomôckou pre obmedzenie kondenzácie vodných par v miestnosti je hygrometer (vlhkomer). Jeho údaj môže varovať pred nebezpečenstvom nežiadúcej kondenzácie na sklách a vedie užívateľa k pravidelnému vetraniu. Kondenzácia prebytočnej vlhkosti tak väčšinou nebýva dôvodom k reklamácii výrobkov, ale signálom, že čosi nie je mikroklimatickým režimom v poriadku.
Môžem si kúpiť okná bez montáže?
Na výrobky montované pracovníkmi firmy INCON PREMIUM alebo inou autorizovanou firmou sa vzťahuje záruka 5 rokov. V prípade, že je dodanie okien bez montáže, vzťahuje sa na výrobky záruka len 24 mesiacov.
Spoločnosť INCON PREMIUM dopraví vašu objednávku nákladnými autami, ktoré prepravujú okná v špeciálnych dopravných paletách, a okná odborne namontuje.
Vy prevezmete kompletné a nepoškodené výrobky bez akýchkoľvek starostí až po ich zabudovaní a následnom odskúšaní.
Prečo by sme si mali nechať okná odborne namontovať?
Montáž okien má zásadný vplyv na ich funkčnosť a životnosť. Remeselníci, ktorí okná montujú, sú skúsení a preškolení pracovníci. Jedine na odborne namontované okno je možné poskytnúť predĺženú 5 ročnú záruku. Ak si objednáte u nás okná s montážou, vyjdú aj samostatné okná lacnejšie.
U montáže okien nejde ani zďaleka len o správne ukotvenie, porovnanie a nastavenie okna. Veľmi podstatný vplyv na vlastnosti a najmä dlhodobú životnosť okien má kvalitné ošetrenie pripojovacej škáry medzi oknom a ostením. Stavebné technológie a materiály zaznamenali v posledných rokoch značný technický pokrok, ktorý vyžaduje vysoké nároky na tepelno-izolačné vlastnosti budov. Tepelnú izoláciu a dokonalé utesnenie škáry medzi oknom a stenou budovy zaisťuje izolačná pena. Montáž okien dnes ale už nie je zďaleka len o izolačnej pene.
Stále častejšie ale zákazníci vyžadujú pri montáži tzv. parozábranu. Ide o špeciálne pásky alebo fólie, ktoré dokonale utesnia škáru proti prieniku vlhkosti, vodných pár. Ich pružnosť a rozťažnosť zároveň chráni škáru pred vznikom nežiadúcich trhlín v škáre. Parozábrana tak z dlhodobého hľadiska zaručuje kvalitné spojenie okna s domom, ktoré si uchováva výborné tepelno- izolačné vlastnosti a spoľahlivo odoláva výkyvom počasia i mechanickému poškodeniu.
Vekra používa pri montáži s parozábranou kvalitný tesniaci systém.
INCON PREMIUM svojim zákazníkom odporúča, aby si nechali okna odborne namontovať skúsenými špecialistami, ktorí majú nielen potrebné skúsenosti a remeselnú zručnosť, ale aj informácie o najnovších technológiách montáže. Odborná montáž okien je tak pre zákazníka investíciou, ktorá ho uchráni pred budúcimi možnými problémami s oknami a zaručí ich plnú funkčnosť a parametre, ktoré užívateľ očakáva.
O aký plast (umelú hmotu) sa vôbec u okien jedná?
Polyvinylchlorid (PVC) má v súčasnej dobe veľmi široké použitie. Vďaka skvelým fyzikálnym vlastnostiam, neľahkej horľavosti a odolnosti voči vplyvom prostredia našiel svoje najväčšie uplatnenie v automobilovom priemysle a najmä stavebníctve. Podlahové krytiny, opláštenie káblov, potrubia, plotovky, odkvapové zvody a najmä rolety, okenice a okenné rámy, to sú výrobky z PVC, s ktorými sa môže stavebník úplne bežne stretnúť.
PVC bol objavený už v roku 1835, patent na jeho výrobu bol udelený v roku 1913, ale väčší rozmach v používaní dosiahol až po II. svetovej vojne.
Na konci pädesiatych rokov zahájili niektoré nemecké spoločnosti extruziu okenných rámov z húževnatého PVC a plastové okná tak vstúpili na trh. Behom pomerne krátkej doby sa okná s plastovými rámami presadili a v súčasnej dobe sa v európskych zemiach s obdobnými klimatickými pomermi používa viac ako 50 % okien z tohto materiálu.
Do začiatku 90. rokov bol PVC ako materiál na výrobu okien u nás pomerne neznámy. Podobne ako v iných odvetviach aj tu došlo k rýchlemu nástupu nového materiálu a dnes sa aj u nás vyrába okolo 50 % okien s plastovými rámami. Panelové domy, občianska výstavba, ale aj rodinné domy a priemyselné objekty sú dnes bežne vybavované oknami z PVC. Ich úžitkové vlastnosti a cena, to sú pádne dôvody pre ich používanie.
Aký je najvhodnejší spôsob ventilácie (mikroventilácie)?
Okná novej generácie (s celoobvodovým kovaním otváravo-sklopným) umožňujú celý rad variantov vetrania. Už samotná možnosť sklopnej polohy okna je z dôvodu vedomého vetrania. Užívatelia bytov, najmä v panelových domoch, sú ale zvyknutí na nejaké „samovoľné” vetranie pomocou významných škárových netesností okien, a teda možnosťou trvalého nevedomého a neregulovaného vetrania. Ak sú ich byty vybavené novými tesnými oknami, často sa v týchto bytoch hromadí vlhkosť, dochádza ku kondenzácii vody, ba vzniku plesní. Dôvod je jednoduchý – absencia vetrania.
Užívatelia týchto okien požadujú teda to, na čo boli naučení, trvalo netesniace okno s nedefinovateľným, nekontrolovateľným a neregulovateľným prietokom vzduchu.
Výrobcovia potom vychádzajú tejto požiadavke v ústrety a predstavujú systémy, ktoré budú vetrať za užívateľov nezávisle na jeho vôli. Variant týchto prevedení je množstvo, ako pre systémy so stredovým, tak aj dorazovým tesnením. Ich spoločnou nevýhodou je, že prietok vzduchu je závislý na tlakových pomeroch (komínový efekt svetlice, tlak vetra, zvyky užívateľov bytu v súvislosti s interiérovými dverami, interiérové dvere zatvorené, otvorené, s tesnením alebo bez tesnenia apod.).Ďalšou nevýhodou je, že výmena vzduchu prebieha permanentne, teda aj v dobe, keď nie je nikto prítomný, a prináša so sebou teda zbytočné a nezanedbateľné tepelné straty.
Napriek tomu, že značka INCON PREMIUM disponuje týmito spôsobmi ventilácie, jednoznačne preferuje možnosti regulovaného vedomého vetrania.
Z pohľadu nákladov, účelnosti a úžitkovej hodnoty sa nám ako jednoznačne najlepšie javí použitie tzv. mikroklimatizéra, tj. 4. poloha kľučky, ktorá umožňuje odľahnutie krídla z rámu a vedomé vytvorenie škárovej netesnosti. Aplikácia a využívanie tohto zariadenia je výhodné najmä v spálniach v období nízkych vonkajších teplôt (pod 0 °C), lebo po osemhodinovom spánku a odchodu zo spálne je možné škárovú netesnosť ľahko zrušiť a zabrániť tak nežiadúcemu vetraniu a prieniku prachu do bytu a zamedziť tak stratám tepla. Pre miestnosti, kde je v bdelom stave vždy niekto prítomný, odporúčame buď nárazové vetranie pomocou štandardných funkcií okna (otvárateľnosť, sklopnosť alebo pomocou regulovateľných vetracích klapiek alebo vetracích líšt.
Najmodernejšie systémy, ktoré sú však už investične náročnejšie, reagujú na vznik „škodlivín” v miestnosti (vlhkosť, CO2, pachy, dym a prietok vzduchu do miestnosti regulujú automaticky v závislosti na obsahu niektorej zo „škodlivín” (zvyčajne vlhkosti), tieto opatrenia sú vždy spojené so zásahom do konštrukcie profilov.
Mikroventiláciu nie je možné považovať za vetranie pre zaistenie hygienickej výmeny vzduchu. Okno v mikroventilačnej polohe kovania nemá definovanú priedušnosť a preto s ňou nie je možné uvažovať pri návrhu vetrania. Mikroventilácia je účinná iba pri nútenom vetraní vnútorného priestoru, inak hrozí, že vnútorný vlhký vzduch s vyšším tlakom skondenzuje vo funkčnej škáre, prípadne kondenzát namrzne na vonkajšom povrchu profilov.